Jak nečekat na peníze
Pár možností tu je. První z nich se nazývá factoring. Funguje takto: Naprach osloví banku nebo factoringovou společnost a ta převezme roli finančního prostředníka. Ověří si bonitu odběratele, který ony vysavače u našeho výrobce nakupuje, a pak se dohodne s firmou Naprach, které z neuhrazených faktur nejvíce "hoří". Ty jí pak banka či factoringová společnost okamžitě proplatí a sama se následně stává věřitelem odběratele, s nímž si domluví podmínky splacení.
Pokročilejším řešením je reverzní factoring. Ten funguje jako factoring v obráceném gardu. Iniciátorem tentokrát není dodavatel (výrobce vysavačů), ale odběratel, který se dohodne s factoringovou společností na financování svého dodavatelského řetězce. Obzvlášť pro velké odběratele bývá reverzní factoring opravdu velice výhodný. Díky němu nemusí po nějakou dobu platit za odebrané zboží či služby a finanční prostředky mohou investovat do svého růstu nebo využít k efektivnějšímu překonávání pravidelných sezónních cyklů.
Výhodné je to i pro dodavatele, obvykle menší firmy, jako je Naprach. Dostávají za své dodávky v podstatě okamžitě zaplaceno bez rizika finančních ztrát z insolvencí. A škodné nakonec nejsou ani factoringové společnosti, protože jejich dlužníkem se v tomto případě stává koncový odběratel, obvykle velká korporace a nejsilnější článek v celém dodavatelsko-odběratelském řetězci. U takového dlužníka je menší riziko, že schválené faktury nezaplatí včas či vůbec. A obecně vzato na tom vydělá vlastně celý řetězec, protože velký koncový odběratel může vyjednat financování za výhodnějších podmínek než kterýkoli z malých dodavatelů. Řetězec tím pádem čerpá „levnější“ peníze. Reverzní factoring, pokud je dohodnut správně, tedy reprezentuje „win-win“ řešení, ze kterého profitují pro všechny zúčastněné strany.
Řešení hlavolamu
Takže jsme si na příběhu výrobce vysavačů vysvětlili, jak funguje factoring i reverzní factoring, ale ještě jsme si nepopsali fenomén, kterému je tento článek věnován: Supply Chain Financing. Co to tedy je? Jde o termín, který se používá po celém světě. Ale služby, které jsou pod tímto názvem nabízeny, se mohou na některých místech a v některých finančních institucích drobně lišit.
„V České spořitelně označujeme názvem Supply Chain Financing kombinovanou nabídku financování založenou na klasickém a reverzním factoringu. Tyto služby jsou masivně technologicky podporovány až na úroveň jejich úplné automatizace,“ vysvětluje Pavel Chlumský, člen představenstva Factoringu České spořitelny, který vývoj služeb z oblasti Supply Chain Financing (zkráceně SCF) zastřešuje.
Hlavním motorem rozvoje SCF je fakt, že výrobci a obchodníci jsou dnes pod trvalým ekonomickým tlakem. „Potřebují vyrábět více, kvalitněji a prodávat za konkurenceschopné ceny. Jejich kapitál je omezený, a proto si jej nemohou dovolit nadměrně vázat v pohledávkách a zásobách,“ konstatuje Pavel Chlumský.
Snaha snižovat zásoby postupně vedla v některých oborech k zavedení systému zásobování, které probíhá průběžně a říká se mu „just-in-time“, tedy česky „právě včas“. V režimu „just-in-time“ je zboží nebo materiál dodán přesně v momentě, kdy je odběratel potřebuje umístit na pulty nebo použít ve výrobním procesu.
A k průběžnému zásobování se ideálně hodí průběžné financování, jaké nabízí SCF. Tento typ služeb proto roste mnohem rychleji než tradiční úvěry. V rámci Evropské Unie se jimi financuje už 10 % jejího HDP. Jedním z důvodů úspěchu SCF je i jeho univerzální využití. Služba se hodí pro malé i velké firmy víceméně z jakéhokoli oboru podnikání.
„Dnes v podstatě nenajdete v ekonomice subjekt, který by neřešil hlavolam “zásoby – pohledávky – závazky”. Všude, kde se prodává s odkladem platby, navíc vyvstává riziko nezaplacení. Tím vším se SCF zabývá. Existují globální řešení pro nádnárodní společnosti i nízkonákladové aplikace pro malé firmy,“ vysvětluje Chlumský.
I proto se SCF obzvlášť intenzivně využívá v mezinárodním obchodu. Čím větší je totiž geografická vzdálenosti mezi firmami, které mezi sebou obchodují, tím větší mají instinktivní potřebu se jedna před druhou chránit.